Organizacja wolontariatu na Imieninach Jana
Organizacja / Wolontariat
Nasze Stowarzyszenie po raz pierwszy zajmowało się poszukiwaniem osób, które mogły zostać wolontariuszami na Imieninach Jana Kochanowskiego – corocznym pikniku organizowanym przez Bibliotekę Narodową w Ogrodzie Krasińskich. W znalezieniu idealnych kandydatów po raz pierwszy wykorzystaliśmy portal Ochotnicy Warszawscy.
Wydarzenie odbyło się w 30 czerwca 2018 roku i trwało przez cały dzień. W przyjemnych okolicznościach natury spacerujący mogli spotkać się z autorami, kupić książki oraz wziąć udział w grach, pokazach czy wykładach o tematyce literacko – kulturalnej. Piknik zwieńczył mecz poetycki wykonywany przez znanych polskich aktorów, oraz zaśpiewanie „Pieśni Świętojańskiej o Sobótce” i występ zespołu połączony z dancingiem pod gwiazdami. Imieniny co roku mają swojego „gościa specjalnego”. W tym był nim Zbigniew Herbert, wcześniej natomiast – Joseph Conrad czy Krzysztof Kamil Baczyński.
Piknik jest organizowany od 2012 roku. Za każdym razem w trakcie wydarzenia obecni są wolontariusze. Imieniny to szansa na zetknięcie się z ideą wolontariatu, spróbowanie swoich sił w tego typu przedsięwzięciu, a także poznanie nowych osób o podobnych zainteresowaniach (niekoniecznie w swoim wieku). Praca przy Imieninach jest dużo prostsza niż przy zwykłych konferencjach czy targach. Najważniejsze jest, by dobrze się bawić i korzystać z atrakcji, jakie oferuje wydarzenie. Podczas szkolenia, które odbywa się na dzień przed Imieninami, pracownicy Biblioteki Narodowej wyraźnie to podkreślają, a także wskazują, co spośród oferowanych przez wydarzenie atrakcji jest ważne i warte uwagi.
Wolontariusze przede wszystkim służą swoja wiedzą o wydarzeniu. Dzielą się informacjami, co gdzie się znajduje i jak tam dotrzeć. Z roku na rok Imieniny Jana Kochanowskiego przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających, co jest impulsem dla organizatorów, by wzbogacać program wydarzenia – w tym roku był on rekordowo obszerny. Dlatego najczęstszym pytaniem, które pada z ust odwiedzających, jest „Co teraz się dzieje?”. Obszar Ogrodu i Pałacu Krasińskich jest stosunkowo niewielki, więc z informowaniem i wskazywaniem drogi dają sobie radę wszyscy. Dodatkowo w dwóch punktach informacyjnych organizator, czyli Biblioteka Narodowa, wystawia różnego rodzaju upominki dla odwiedzających. W zeszłych latach były to cieszące się dużym zainteresowaniem płócienne torby, naklejki, oryginalne zakładki do książek, pocztówki i plakaty zaprojektowane przez Julię Mirny. W tym roku do materiałów papierowych dodano przypinki oraz małe pudełka z grami.
Wolontariusze pomagają również przy scenach, które są ulokowane w kilku punktach w Ogrodzie. Zazwyczaj są to cztery miejsca i każde z nich jest nastawione na nieco innego odbiorcę. Na scenie dla dzieci wolontariusze pomagają prowadzącym w przeprowadzeniu warsztatów i pokazów oraz zachęcają do wspólnej zabawy. Na scenach, na których dyskutują pisarze, poeci i dziennikarze, wolontariusze podają mikrofony, wręczają drobne upominki i dbają o estetykę wokół sceny. W czasie koncertu i dansingu wolontariusze nie pracują – jest to zwieńczenie imprezy i wszyscy bawią się wraz z gośćmi wydarzenia.
Tegoroczne Imieniny Jana Kochanowskiego były piątymi naszego prezesa – Maćka Pajączkowskiego – w roli koordynatora wolontariuszy i jednocześnie pierwsze jako przedstawiciela Stowarzyszenia Soczewka Kultury. Stowarzyszenie w obecnym roku po raz pierwszy prowadziło rekrutacje wolontariuszy i miało z nimi bezpośredni. Oczywiście nie było to dla nas niczym nowym, bo we wcześniejszych piknikach uczestniczyliśmy jako wolontariusze. Stowarzyszenie Soczewka Kultury, ma za cel postawione, by pomagać w zakresie przedsięwzięć kulturalnych oraz współpracować z instytucjami kulturalnymi, moim zdaniem doskonale wpisuje się w takie wydarzenie i zadania.
Artykuł o nas i najlepszych wolontariuszach świata na ochotnicy.waw.pl