Óniwersytecki Festiwal Filmowy 2016
Pierwszego dnia spotkaliśmy się w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ulicy Goldoniego 1 na warszawskim Wawrzyszewie. Festiwal rozpoczął się punktualnie o 10.00. Prowadzący Maciej Pajączkowski przywitał przybyłych gości i krótko przybliżył historię festiwalu oraz przedstawił program na pierwszy dzień.
27 kwietnia 2016
Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na zorganizowanie dwóch dni festiwalu w dwóch odrębnych miejscach. W organizacji festiwalu wzięło udział cztery razy więcej osób niż podczas pierwszej edycji ÓFF. W programie festiwalu znalazły się pokazy filmów, warsztaty, prelekcje oraz panel dyskusyjny.
Pierwszy w harmonogramie był Pokaz filmów konkursowych. Do konkursu głównego zostało zakwalifikowanych osiem filmów: „Płynnie” (reż. Michał Krot), „Ożyw mnie” (reż. Aleksandra Kuśmierska), „Projekt Ukrainka” (reż. Paweł Son Ngo,) „Ludzie ze stali” (reż .Rafał Makolądra), „Nie(ma) przyjaźń” (reż. Agnieszka Gryszkiewicz), „Epopeja Warszawska” (reż. Jeremi Mróz), „Wypadki Kasi Gajdy” (reż. Paweł Cichoński) oraz „Sightings” (reż. Bartosz Kaleta). Filmy oceniało profesjonalne jury w składzie: prof. Katarzyna Taras, dr Michał Oleszczyk oraz Magdalena Ulejczyk. Po pokazie filmów nastąpiło głosowanie publiczności, a na scenie została prof. Katarzyna Taras, która poprowadziła warsztaty Komu cyfra sprzyja – kamery cyfrowe a debiutanci. Po warsztatach na scenę wkroczyła przedstawicielka Warszawskiej Szkoły Filmowej – Ewa Szczepanowska, która zapowiedziała kolejny w harmonogramie pokaz specjalny filmów studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. Na ekranie wyświetliliśmy film „Charon” (2015) reż Paweł Hejbudzki, „Inka” (2015) reż. Monika Majorek, „Wypowiedzenie” (2015) reż. Ewa Kochańska, „Tropical Island” reż. Filipa Hillesland.
Na tym zakończyliśmy pierwszy dzień i zaczęliśmy się przygotowywać do przenosin na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie następnego dnia miał odbyć się drugi dzień festiwalu.
Galeria - dzień 1:
28 kwietnia 2016
Drugi dzień Óniwersyteckiego Festiwalu Filmowego odbył się na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Spotkaliśmy się na auli im. Jana Pawła II, która może pomieścić nawet 300 gości. Kolejny dzień festiwalu rozpoczęliśmy przywitaniem, podsumowaniem poprzedniego dnia festiwalu oraz przedstawieniem programu na drugi dzień. Następnie przywitaliśmy gości z Legalnej Kultury, którzy poprowadzili warsztat Warsztat był podzielone na dwie części. Podczas pierwszej połowy przedstawiciele Legalnej Kultury opowiedziali o zakresie działalności Fundacji Legalna Kultura, wytłumaczyli czym są legalne źródła oraz podpowiedzieli jak je rozpoznać. Zaprezentowali także Bazę Legalnych Źródeł i przykładowych serwisów i omówili licencję Creative Commons i stron udostępniających treści na wolnych licencjach. Na sam koniec części pierwszej przedstawili działy strony legalnakultura.pl oraz omówili najczęstsze zagrożenia związane z korzystaniem z niepewnych źródeł w sieci.
Drugą część poprowadził mecenas, który przedstawił podstawowe zagadnienia prawa autorskiego i omówił pojęcia związane z prawem autorskim. Na koniec odpowiedział na liczne pytania uczestników.
Kolejny w harmonogramie był pokaz specjalny filmów Studia Munka: „Zabawki cesarza” (2011; reż. Various Artists) , „Punkt wyjścia” (2014; reż. Michał Szcześniak), „Siłaczka” (2014; reż. K. Czubak, I. Kaliszewska), „Miejsce” (2015; reż. Julia Popławska), „Obiekt” (2015; reż. Paulina Skibińska).
Po pokazie specjalnym na scenie pojawił się prof. Mirosław Dembiński, który opowiedział o filmie „Kalkuta od świtu do zmierzchu”. Po filmie odbyła się rozmowa dr Mateusza Wernera i prof. Mirosława Dembińskiego. Na interesującej dyskusji scenę opanowali blogerzy, którzy podczas panelu opowiedzieli o prowadzeniu krytyki filmowej w formie bloga. Po panelu dyskusyjnym na scenie został dr Michał Oleszczyk, który w imieniu przewodniczącej jury, prof. Katarzyny Taras, ogłosił wyniki konkursu głównego. Nagrodę główną otrzymał film „Ludzie ze stali” reż. Rafała Makolądry za umiejętność zbliżenia się do bohaterów i wrażliwość w dokumentalnym portretowaniu trudnej rzeczywistości. Wyróżnienie otrzymał film „Wypadki Kasi Gajdy” reż. Paweł Cichoński za formalną inwencję, humor i ducha twórczej przygody. Publiczność przyznała nagrodę filmowi „Płynnie” reż. Michała Krota.
Organizatorem wydarzenia było Koło Filmowe FilmOFFka i Fundacja Wyszyńskiego. Partnerem strategicznym został Bielański Ośrodek Kultury. Mecenasem festiwalu był Bank Zachodni WBK | Grupa Santander. Partnerem wydarzenia został Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,Studio Munka | Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Warszawska Szkoła Filmowa, Legalna Kultura, Forest Events, drukomat.pl
Patronem medialnym zostało Radio Kampus, Qult Qultury, Filmopedia, Gildia.pl.
Mówili o nas: Czwórka – Polskie Radio, Radio Kampus, Radio Eska. Pisał o nas wprost.pl oraz Nasze Bielany.
Najnowsze komentarze